www.estetikdudaklar.com
Dolgu enjeksiyonu ile dudak şekillendirme..
Site içeriği
Anasayfa
Dudak estetiği
Dolgu maddeleri
Uygulama
Soru, cevap
Op. Dr. Oytun İdil
Adres, telefon
Önemli linkler
Estetikpopo
Kozmetikcerrahi
Bacakestetigi
Oytunidil
Estetik Cerrahi Kitabi
Sert olsun
Büyük olsun
İdil hair
Bişektomi
Estetikli
Hasta okulu
Penis cerrahisi
Danışma ve randevu
0 533 5690649
0 505 2965569
oytunmd@gmail.comDolgu maddeleri..


estetik cerrahi Dudak kalınlaştırmak-dolgunlaştırmak-şekillendirmek için bir çok madde, implant var.. Bu sitenin konusu sadece ve sadece etkileri 6-12 ay olan Hyaluronik asit içeren hazır dolgularla dudak şekillendirmedir.. Diğer yöntemleri kötülemek istemem ama ben sadece ve sadece hyaluronik asitli, kalıcı olmayan dolgularla dudak dolgusu uyguluyorum. Kalıcıestetik cerrahi yada uzun etkili dolgu, doğal olmayan sentetik maddelerden yapılan dolgular yada silikon implant uygulamıyorum, tercih etmiyorum ve tavsiye de etmiyorum..

estetik cerrahiHyaluronik asit içeren dolgular, saf olmaya yakın (99% saflıkta) hyaluronik asit içerirler. Her bir firma, hyaluronik asidi, diğerlerinden ufak farklılıklarla üretse de (patent yasaları sebebiyle buna mecburlar) genellikle H.A., laboratuvar ortamında bakteri kolonilerinde üretilmektedir. Bunun için genellikle streptekok veya E.Coli bakterileri kulanılmaktadır. Ortama antibiyotik verilmesi ve bakterilerin öldürülmesi, filtreler ile bakteri kalıntılarının ortamdan ayrıştırılması yolu ile safa yakın (99% saflıkta) H.A. elde edilmiş olur. Daha sonra bu elde edilen H.A. molekülleri, çeşitli kimyasal işlemlerden geçerek çapraz bağlarla birbirlerine bağlanır ve yapısal sağlamlığı sağlanır. Taşıyıcı özel maddelerle birleştirilerek enjektabl hale getirilir ve kullanmaya hazır enjektörlerde satışa sunulur..

estetik cerrahiÜretim aşamasında, genellikle çapraz bağlama ve taşıyıcıya eklenme tekniği her bir markada farklıdır ve her bir marka bu kendine ait tekniğin patentine sahiptir (ve her bir firma kendi yönteminin daha üstün olduğunu iddia etmektedir).

estetik cerrahiDikkat ederseniz, bu dolguların üretiminde antibiyotik kullanılıyor. Firmalar, bu yüzden dolguların eser miktarda da olsa antibiyotik içerebileceğini belirtiyor ve bu yüzden antibiyotik allerjisi olduğu bilinen hastalara H.A.li dolgular uygulanırken dikkatli olması gerektiğini söylüyorlar.. Aklınızda olsun..

Op. Dr. Oytun İdil

estetik cerrahiBu dolgular genellikle çok güvenli olup nadiren nodül oluşumuna (nohut yada bezelye tanesi gibi geçmeyen sertlikler) yolaçarlar. Bu gibi nodül oluşumları kalıcı ve yarı kalıcı dolgularda çok daha sık oluşur. Tedavisi ya cerrahi çıkarma yada eritici iğne ile erimesini sağlamaktır.

estetik cerrahiBu dolguların içindeki H.A., tüm vücudumuzda, tüm dokuların yapısında bulunan bir yapıtaşıdır aslında. Damarların, sinirlerin, derimizin, tüm organlarımızın yapısında bulunur. Bir binanın tuğlası gibi düşünün. Yalnız H.A.in bir binanın tuğlasından bir farkı vardır: sürekli olarak yıpranmış H.A. yokedilir ve yenisi üretilir. Vücudumuzda H.A. i üreten ve yıkan enzimler vardır. Bu yüzden H.A.li dolgular kalıcı değildir.

estetik cerrahiBu dolgular herkeste aynı süre kalıcı olmazlar. Bazı kişilerde daha çabuk erir ve kaybolurlar. Bu genel olarak metabolizma hızı ile ilgilidir. Daha da önemlisi vücuttaki hyaluronidaz enziminin ne derece aktif olduğu ile ilgilidir. Metabolizma ve hyaluronik asidi eriten doğal enzim olan hyaluronidaz ne kadar aktifse, enjekte edilen dolgu da o derece hızlı eriyecektir. Örneğin sporcularda genel olarak dolguların daha hızlı eridiği gözlenmiştir. Hızla kilo alıp verebilen kişilerde de metabolizma hızlı demektir; bu kişilerde de dolgular daha hızlı eriyecektir.


estetik cerrahiHyaluronik asitli dolgular güvenlidir ama tümünün aynı kalitede olduklarını da söyleyemeyiz. Genellikle firmaların büyüklüğü ve dolgu ürününün maliyeti, kalite hakkında ipuçları vermektedir. Dolgu enjeksiyonu yaptırmadan önce yapılacak dolgu hakkında bilgi toplamanızı, internetten ve forumlardan bu dolgu hakkında yazılanları okumanızı yada doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim. Bir çok kişi, yapılan dolgunun ne olduğunu bile sormamaktadır; daha sonra da sorun yaşadığında gittiği doktora kullanılan dolgu hakkında hiç bir şey bilmediklerini söylemektedirler. Tavsiyem, dolgu yaptırırken en azından dolgunun adını ve enjeksiyonu yapan doktorun adını ve telefon numarasını biryerlere not ediniz. Şaka değil, bazen hastalar dolgunun ne olduğunu bilmediği gibi enjeksiyonu yapan doktorun adını da bilmemekteler. Gittikleri bir güzellik merkezinde (hatta kuaförde), dolgu enjeksiyonu tavsiye edilmekte; kim olduğunu bilmediği (doktor olduğu bile şüpheli) biri gelip ne olduğu belli olmayan bir dolguyu kullanmaktadır. Hele önerilen dolgu uygulaması ucuzsa malesef bayanların çoğu bu enjeksiyonu derhal yaptırmaktadır. Tavsiyem, önce araştırın, dolgunun adını, markasını öğrenin. Uygulamayı yapacak hekimin dolgu uygulamaları hakkında eğitim almış bir plastik cerrah yada cildiye uzmanı olduğundan emin olun. Günümüzde maalesef her branştan hekim bu uygulamalara merak salmış ve yapmaya başlamıştır. En önemlisi de dudak dolgusu yaptırırken ucuz ürünlere ve uygulamalara meyletmeyin. Araştırıp kaliteli ürün kullanılmasına dikkat edin, ki bunun bir maliyeti olacaktır elbet ama ileride üzülmezsiniz..


estetik cerrahiEt almak için kasaba gidersiniz, muhasebeciye değil...

estetik cerrahiMeyve sebze almak için manava yada markete gidersiniz, gazete bayiine değil..

estetik cerrahiLütfen dolgu yaptırmak için de bu işin eğitimini almış bir plastik cerrah yada cildiye uzmanına başvurunuz... Kadın doğum uzmanı, diş hekimi yada göz doktoruna değil..


estetik cerrahiDünyada üretilen tüm dolgular hakkında bilgi almak için şu linke tıklayınız: Dünya genelinde kullanılan tüm dolgu maddeleri..

estetik cerrahiDolgular hakkındaki diğer uyarılarım: Dolgu maddeleri hakkında genel bilgi ve uyarılar..

www.estetikdudaklar.com