www.estetikdudaklar.com
Dolgu enjeksiyonu ile dudak şekillendirme..
Site içeriği
Anasayfa
Dudak estetiği
Dolgu maddeleri
Uygulama
Soru, cevap
Op. Dr. Oytun İdil
Adres, telefon
Önemli linkler
Estetikpopo
Kozmetikcerrahi
Bacakestetigi
Oytunidil
Estetik Cerrahi Kitabi
Sert olsun
Büyük olsun
İdil hair
Bişektomi
Estetikli
Hasta okulu
Penis cerrahisi
Danışma ve randevu
0 533 5690649
0 505 2965569
oytunmd@gmail.comSormanız gerekenler..


estetik cerrahiAşağıda hastaların sıklıkla sordukları soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Açıkcası, bu soruların tümü hastaların sorduğu sorular değil; bir kısmı HASTALARIMIN SORMALARI GEREKEN AMA SORMADIKLARI SORULARDIR!.. Kendi iyiliğiniz için dudağa dolgu enjeksiyonu gibi bir uygulama yaptırmadan önce iyice araştırın ve özellikle şu soruları doktorunuza sorun ve cevaplarını alın:


estetik cerrahiEnjekte edilecek dolgunun markası nedir? Bu dolgu güvenilir bir marka mıdır?
estetik cerrahi Bunu internette özellikle forumlarda araştırabilir, doktorunuza sorabilirsiniz. Açıkcası tüm hyaluronik asitli dolgular güvenilir değildir. Bazıları şaşılacak derecede sıkça topaklanmaya yolaçıyor. Bazı markalarda ise topaklanma çok nadir görülür. Kaliteli dolgu markalarını iyice araştırın. Hastaların yazıştığı forumlar bu konuda iyi bir kaynaktır..


CE onayı

estetik cerrahiBu dolgu maddesinin CE onayı var mıdır?
estetik cerrahi Ülkemizde yasal olarak satılan bir ürünse, zaten CE onayı var demektir (Not: FDA onayının ülkemiz için yasal bir önemi yoktur; ülkemizde satılan ürünler, CE onayına sahip olmalıdır). Enjekte edilecek dolgunun CE belgesi olduğundan ve ülkemizde yasal olarak satışa sunulduğundan emin olunuz. Herhangi bir sorun yaşarsanız doktorunuzla birlikte ithalatı yapan firma da sorununuzla ilgilenecektir. Bazı klinikler, kullandıkları dolgu maddelerini posta yolu ile yada yurtdışına gittiklerinde kendileri alıp getirerek temin etmektedirler. Bu durumda dolgu maddesinin CE onayı olmayabilmekte, o ürünü getiren bir şirket olmadığından herhangi bir sorun yaşarsanız size destek olacak kimseyi bulamayabilirsiniz.


estetik cerrahiUygulamayı yapacak kişi gerçekten doktor mu? Daha iyisi, plastik cerrahi yada cildiye uzmanı mı? Daha da iyisi, bu uygulamalar hakkında eğitim almış mı?
estetik cerrahi Anlayacağınız, en iyisi bu gibi uygulamaları, özel eğitim almış, sertifikası olan bir uzman doktora yaptırmaktır..


Op. Dr. Oytun İdil

estetik cerrahiHerhangi bir sorun yaşarsanız doktorunuza erişebilecek misiniz?
estetik cerrahi Doktorunuzun cep telefon numarasını almanızı tavsiye ederim. Bazı klinikler, hastalarına doktorlarının cep telefonu kullanmadığını söylüyormuş.. Külliyen yalan! Bu devirde ilkokul çocuklarının bile cep telefonu var. Doktorlarının cep telefonunu vermiyorlarsa, bir sorun yaşarsanız doktorunuza erişemeyeceksiniz demektir. Hemen oradan kaçın!..
estetik cerrahi Yurtdışı ve şehirdışından gelen hastaların ileride doktorları ile görüşebilecekleri iletişim yolları olması gerekir. Örneğin ben yurtdışı ve şehirdışı hastalarımla telefon, WhatsApp, E-mail, SMS, Viber, Messenger, facebook gibi platformlar üzerinden haberleşiyorum; hatta Skype üzerinden görüntülü görüşme de yapıyorum. Yurtdışı hastalarını görerek kontrollerini yapmak için Skype en iyi yoldur. Beni Skype üzerinde oytunmd@gmail.com olarak bulabilirsiniz.


estetik cerrahiİstediğiniz taktirde doktorunuz dolgu maddesinin kutusundan çıkan prospektüsü size verebiliyor mu?
estetik cerrahi Enjekte edilen dolgunun adını unuturum diyorsanız ya prospektüsü yada dolgu maddesinin kutusunu alıp saklayın..Sık sorulan sorular..


dudak dolgusu Uygulama kaç dakika sürüyor?: Dudak kalınlaştırma, Botox uygulamaktan biraz daha uzun sürer. Botox enjeksiyonu 3 dakika alıyorsa, dudak dolgusu 10-12 dakikada yapılır; çünkü dudak dolgusu, dudaklar uyuşturulmadan yapılmaz. Dudakları uyuşturmak bir kaç dakikamızı alır. Dolgunun uygulanması ise 3-5 dakika..

dudak dolgusu Anestezi nasıl uygulanıyor?: Ben, kendi geliştirdiğim 2 aşamalı bir anestezi uyguluyorum. Hastalar, dudakların uyuşturulması için yapılan iğnenin acısını bile hissetmezler. Dudaklar tam uyuştuktan sonra ise dolgu çok daha özenle yapılabilir. Dudaklara uygulanan lokal anestezinin tek kötü yani, yarım saat kadar etkisini göstermesi ve konuşmayı zorlaştırmasıdır. Dudaklar uyuştuğundan konuşmanız zorlaşır.. Ama bu uyuşukluk yarım saat içinde geçer. Güzel ve dolgun dudaklara sahip olmak için olacak o kadar diyelim..

Op. Dr. Oytun İdil

dudak dolgusu Hemen uygulamadan sonra işime dönebilir miyim?: Açık konuşalım. Bu bir iğneli uygulamadır. Dudakların bir kaç noktasına iğne yapılmaktadır. Doğal olarak dudaklarda biraz şişme olur. 'Hiç şişme olmaz, morarma hiç olmaz!' diyenlere inanmayın. İğne batan heryerde -hele dudak gibi hassas yerlerde- mutlaka bir miktar ödem olur. Uygulamadan sonra bir kaç saat ödem olacaktır. Bu sırada yatmamanız önerilir; yatacaksanız da baş kısmınızın yüksekte olması yani hafif oturur gibi yatmanız tavsiye edilir. Başın yüsekte olması ödemin hızla geçmesini sağlar. Bu yüzden daha önce dudak dolgusu yaptırmış bayanlar dudak dolgusunu genellikle ya cuma günü öğleden sonra, yada cumartesi yaptırırlar.. ki, pazartesiye kadar şişlik falan kalmasın..

dudak dolgusu Dudak kalınlaştırmanın etkisi ne kadar sürer?: Bu, tamamen enjeksiyon tekniğine ve dolgunun özelliğine göre değişir. Normal süre 8-10 aydır. Dolgu mutlaka dermis tabakasına yapılmalıdır; daha derine, kas içine yapılırsa dolgu hızla eriyecektir. Bir çok dolgu ortalama 8 ayda erir. Bu süreyi etkileyen bir diğer faktör de kişinin metabolizma hızıdır. Sporcu yapıda, çok zayıf (ve kilo alamayan), metabolizması hızlı kişilerde dolgu maddesindeki hyaluronik asidin de yıkılışı hızlı olacaktır. Bu hastalarda dolgunun etki süresi 4-6 ay kadar kısa olabilir.

dudak dolgusu Yaşayabileceğim komplikasyonlar nelerdir?: Dolgu uygulamalarının çok fazla olası komplikasyonu yoktur. Kaliteli olmayan dolgularda, dolgu eridikten sonra geride nohut yada mercimek tanesi gibi topaklanmalar kalabilir. Bu topaklanmalar ya cerrahi olarak çıkarılmalı yada hyaluronidaz iğnesi ile eritilmelidir. Çok nadiren, steril şartlarda çalışılmazsa enfeksiyon görülebilir ki, bu çok çok nadir bir durumdur. Dolgu uygulamalarının eğitimini almış her uzman doktor mutlaka enjeksiyondan önce dudakları dezenfektanla silecektir. Bir diğer nadir durum da morarma olmasıdır. Sonuçta dudak dolgusu, iğneli bir uygulamadır. Enjeksiyon sırasında iğne, ufak bir damara denk gelebilir ve bu da enjeksiyon yapılan yerde morarmaya yolaçabilir. Morarma olsa bile ufaktır ve bir kaç güne düzelir. Özellikle aspirin kullanan hastalarda ufak morarmalar olabilir. Çok çok nadir olarak dolgu uygulaması yapılan kişilerde antibiyotik allerjisi görülebilir. Bunun sebebi dolgu maddelerinin üretim sürecinde antibiyotik ile muamele edilmeleridir. Dolgular eser miktarda antibiyotik içerebilir ve antibiyotik allerjisi olan kişilerde allerjiye yolaçabilir. Teorik olarak mümkünse de klinik uygulamalarda böyle bir allerjinin oluşumu çok çok nadir bir olaydır.

dudak dolgusu Herhangi bir sorun yaşarsam doktoruma ulaşabilir miyim?: Bu size bağlı.. Şahsen ben doktorunuzun cep telefonunu almanızı tavsiye ederim.. Ben de tüm hastalarıma cep telefonumu veriyorum.. Bana 0 533 5690649 ve 0 505 2965569 dan direkt ulaşabilirsiniz; bunlar benim cep telefonu numaralarımdır.. Skype üzerinde oytunmd@gmail.com olarak aratırsanız sürekli yanımda olan ipad 4 mini den skype ile görüntülü görüşme bile yapabiliriz.

dudak dolgusu Uygulama sonrası için önerileriniz nelerdir?: Hastalarıma önerim şunlardır: ilk gün şişlik de olsa, şekil bozukluğu yada asimetri de olsa dudaklarınıza dokunmayınız. İlk akşam başınız hafifçe yukarıda yatınız; mesela sırtınıza büyükçe bir yastık yada katlanmış bir yorgan koyarak hafif oturur gibi yatmalısınız. Ertesi gün ödem geçmiş olur. Şişlik ve varsa şekil bozukluğu düzelecektir. Diyelim ki erkesi gün dudağınızda bir asimetri var; mesela bir tarafta diğer tarafa göre daha fazla dolgunluk var. O zaman uygulamanın ertesi günü masaj yaparak dolguyu dağıtabilirsiniz. Bu dolgular jöle kıvamındadır ve masajla dağıtılabilir. Yalnız masajı ilk gün uygulamamalısınız. Uygulamaya bağlı şişlik ilk gün sizi yanıltabilir; bu yüzden ilk gün masaj yapılmamalıdır. Aşağıdaki videoda dolguların jöle kıvamında olduğunu görebilirsiniz..

dudak dolgusu Biz iki kişi gelip yaptıracağız. İlk kez dudak kalınlaştırma yaptıracağımızdan biraz çekiniyoruz. Bu yüzden deneme olarak bir enjektörü ikimize bölebilir misiniz?: KESİNLİKLE OLMAZ! Bazen hastalar bu istekle geliyor ve hatta bazen ısrar edip -neredeyse zorla- bunu yaptırıyorlar. Dolgunun ikiye bölündüğü, kişi başı yarım enjektör yapılan hastaların hiç biri memnun kalmamıştır. Yarım enjektörle dudak dolgusu ooollllmaaazzz...!. Lütfen bu konuda ısrarcı olmayınız. Yarım enjektörle dudağa uygulama yaptırdığınızda memnuniyetsizliğiniz garantidir.. MUTLAKA HER BİR HASTAYA BİR TAM ENJEKTÖR UYGULANMALIDIR. FİRMALAR, DOLGU MADDELERİNİN BİR ENJEKTÖRÜNÜ BİR HASTAYA YETECEK ŞEKİLDE ÜRETMEKTEDİR. Yarım doz olan tek bir dolgu maddesi olarak Juvederm smile üretiliyor (hacmi 0.5 cc.dir); onu da sadece dudaklarına kontür yapılmasını isteyen hastalara kullanıyoruz. Ama yine de tekrar ediyorum, en doğal ve tatmin edici sonuç 1 cc. lik dolgularla alınıyor..

dudak dolgusu Dolgu enjeksiyonunu hacim olarak istediğimiz kadar yaptırabilir miyiz? Örneğin 2 enjektör birden...: Dudakları çok ince olan hastalarda olabilir. Ama lütfen doktorunuz size 2 cc.nin fazla geleceğini söylüyorsa, 2 cc. yaptırmak için ısrar etmeyin.. Bazen magazin programlarında dudakları aşırı şiş ünlüleri görür ve "Dudakları şamrel gibi olmuş" dersiniz.. İşte maalesef o bazı ünlüler gittikleri doktordan ısrarla 2 enjektör dolgu ister, ve maalesef doktorları da o 'ünlü' hastalarını kıramaz; "İki enjektör size fazla gelir, yapmayalım.." demez.. Bazı ünlüler işte bu yüzden dudak dolgusunda aşırıya kaçıyor ve kötü bir sonuç elde ediliyor. Ben hep Michael Jackson örneğini veriyorum. Adam bildiğin patlak dudaklı siyahi idi. Estetikler oldu.. Bir ara bayaa yakışılı bi adam olmuştu; ama durmak bilmedi ve estetiklere devam etti (doktoru da onu frenlemedi ve estetik isteklerine hayır demedi).. Sonunda maymuna döndü adamcağız.. Estetik olayında nerede duracağını bilmek gerek. Doktorunuz da sizi gerektiği zaman frenlese iyi olur..
Michael jackson

dudak dolgusu Uygulamadan sonra hastalar bir süre konuşamıyormuş, bu doğru mu?: Dudaklar uyuştuğu için hastalarımız genelde giderken rahat konuşamıyorlar. Bu uyuşukluk yaklaşık 1 saatte geçer..

dudak dolgusu Dolgu yaptıranların bir kısmında dudaklarda nohut yada mercimek tanesi kadar topaklanmalar, sertlikler oluyormuş, bu doğru mu?: Bu olasıdır, hatta tüm dolgularda en sık rastlanan komplikasyondur diyebiliriz. Yine de kaliteli hyaluronik asitlerle bu soruna fazla rastlamıyoruz. Benim gördüğüm kadarıyla ülkemizde estetik cerrahlar ve estetik merkezleri ikiye bölünmüş durumda... Bazı klinikler masraftan kaçmadan kaliteli ürünleri kullanıyorlar.. Bu kliniklerde dolgu ücretleri yüksek oluyor. Kullanılan ürünler hep bilinen markalar oluyor ve komplikasyon çok nadir yaşanıyor. Bazı klinikler ise dolgu uygulamasını olabildiğince ucuza yapmak taraftarı oluyor ve markası ne olursa olsun en ucuz -hatta markasız- dolguları kullanıyorlar. Genelde hastaya dolgunun markasından bahsetmiyorlar. Hatta internet üzerinden -alibaba.com dan- posta ile çok ucuza dolgu getirip onları kullanıyorlar. Bu dolgularla sorun yaşama ihtimaliniz yüksektir.

dudak dolgusu Altı ay önce dudak dolgusu yaptırmıştım. Tam erimemiş olabilir. Üzerine başka bir dolgu markası ile dudak kalınlaştırma yapabilir miyim? Firmalar enjekte edilen dolguların mümkünse hep aynı marka olmasını tavsiye ediyor. Eğer önceki dolgu tam olarak erimemişse üzerine başka bir marka dolgu enjekte edilmesini tavsiye etmiyorlar. Her marka aslında hemen hemen aynı tekniklerle dolgu üretimi yapıyor ama patent kanunlarına takılmamak için üretimde ufak farklılıklar yapıyorlar. Örneğin bir marka, hyaluronik asidi üretmek için e-coli bakterisini kullanıyorsa bir diğeri streptekok bakterilerini kullanıyor. Böylece birbirlerinin aldığı patentlere mahkum olmuyorlar; yada üretilen hyaluronik asidi saflaştırma tekniklerinde ufak farklar oluyor. Bunun sonucunda her markanın dolgusunda PH, saflık, taşıyıcı madde farklılıkları oluşuyor. Temelde tüm hyaluronik asitli dolgular çok yakın saflık derecelerinde hyaluronik asit içerse de bunlar arasında kimyasal açıdan farklılıklar olabiliyor. Bu farklı ürünleri karıştırmak gerçekten beklenmedik bir allerjik reaksiyona, aşırı hassasiyete yada aşırı enflamasyona yolaçabilir. Eğer farklı bir dolgu yaptıracaksanız öncekinin üzerinden dolgunun eriyeceği kadar yeterli bir süre geçmiş olsun. Tavsiyem, 2 faklı dolgu arasında en az 10 ay olmasıdır..
Op. Dr. Oytun İdil - medya

dudak dolgusu Dudak dolgusu yaptırdım ve dudaklarımda asimetri oluştu. Ne önerirsiniz, bu durum düzelir mi?: Bu asimetriyi dolgu enjeksiyonundan bir gün sonra farkettiyseniz masaj yaparak dolguyu dağıtabilirsiniz. Bu dolgular jöle kıvamındadır ve masajla dağıtılabilir. Diğer yandan, eğer doktorunuz 1-2 dizyem dolguyu ayırıp saklamışsa bu artan dolgu enjekte edilebilir. Genelde böyle 1-2 dizyem dolguyu artırmışsak, 2-3 gün buzdolabında saklayıp sonra kullanabiliyoruz..

dudak dolgusu Dudak dolgusu yaptırmak, dudaklarda his kaybı yapar mı?: Dolgu enjeksiyonu dudaklarda his kaybı yapmaz..

www.estetikdudaklar.com